בית / מאמרים / סרטן ותאי גזע

סרטן ותאי גזע

רקע כללי על מחלת הסרטן והקשר לתאי גזע
אני נשאל רבות במהלך ההרצאות שלי "מה זה סרטן?" או "איך מתפתחת מחלת הסרטן?" ושאלה נוספת, "למה גם מי שהצליח לנצח את המחלה, עלול להיתקל בה שוב בהמשך חייו?"

ראשית אגדיר את המונח "תא סרטני", זהו תא בעל יכולת חלוקה בלתי מבוקרת בעל יכולת ליצור גרורות לאתרים מרוחקים באיזורים שונים בגוף.

ישנן תאוריות שונות באשר למקורה של מחלת הסרטן, אשתדל לפרט כאן 2 מהתאוריות בצורה פשוטה.

תאוריה אחת טוענת שמדובר בתאים סומטיים רגילים שעברו רצף של מוטציות במהלך החלוקה, ידוע שבמהלך חיינו תאים רבים עוברים מוטציה אך בזכות מערכת בקרה הקיימת בגופנו, תאים אלו מאותרים ומתוקנים/מושמדים. תאים שלא יטופלו כהלכה ויעברו רצף של מוטציות בזו אחר זו יהפכו לתאים לא מבוקרים בעלי פוטנציאל חלוקה ומתנועה חריגיים שלהם נקרא תאי סרטן.

התאוריה היותר מעניינת לטעמי, מתבססת על הדמיון שקיים בין תאי גזע ותאי סרטן.

תאי גזע מאופיינים ביכולת ההתמיינות שלהם וביכולת ההתחדשות העצמית, כך לדוגמא תא עור שמת, יוחלף ע"י תא גזע שיתמיין לתא עור חלופי. תאי גזע עובריים הם בעלי היכולת להתמיין לכל סוגי התאים. עם התבגרות התא והתמיינותו לסוג יותר ספציפי של תאי גזע (מזנכמליים, המטופוייטים), הוא מאבד חלק מיכולותיו הפוטנטיות ויכול להתמיין רק למספר סוגים מוגבל של תאים, הרלוונטיים למערכת אליה הוא שייך. חוקרים הצליחו להקנות לתא סומטי יכולות של תא גזע, תאים אלו נקראו (IPSC(induced pluripotenet stem cells אשר להם יכולות דומות לתאי גזע עובריים. מחקרים נוספים שנעשו הראו שבגידולים סרטניים קיימת נוכחות של תאים אשר להם מאפיינים של תאי גזע ושל תאי סרטן, תאים אלו ידועים בשם "תאי גזע סרטניים" Cancer Stem Cells) CSC`s). נמצא כי לתאים אלו יש את היכולת ליצור גידולים. בשונה מתאי סרטן, CSC`s מתחלקים בצורה סימטרית ומבטאים גנים שונים מתאי סרטן. [1]

קיימות מספר סיבות לקישור בין תאי גזע לתאי סרטן. ישנו דמיון רב בין יכולת ההתחדשות העצמית של תאי גזע לזו של תאי סרטן. לא מוכרים בגוף תאים נוספים בעלי פוטנטיות כמו זו של תאי גזע, עובדה זו מחזקת את הקשר בין תאי גזע לתאי סרטן. מסיבה זו, יש שטוענים שיתכן ומקור הסרטן הוא בתאי גזע נורמליים שעברו מוטציה. תאוריה נוספת, Cancer Stem Cell Theory (תאוריית תאי גזע סרטניים),

תאי גזע סרטניים הם תת אוכלוסיה שנמצאה בגידולים רבים, מאמינים שאלו הם התאים שאחראים להתפתחות הגידול ולהתפשטות שלו גם מעבר לגבולות הגידול המקורי וליצור גרורות באיזורים נבחרים בגוף.

עדות ראשונה לתאי גזע סרטניים נמצאה בשנת 1994. במהלך מחקר בנושא לוקמיה, החוקרת Lapidot. T גילתה נוכחות של תאי גזע סרטניים, להם הייתה השפעה רבת ערך להתפחות המחלה, בדם של החולים אותם היא בדקה. המקרה הראשון בו נצפתה עדות לנוכחותם של תאי גזע סרטניים היא בשנת 2003, שם חוקר בשם Al-Hajj ראה נוכחות של תאי גזע סרטניים בסרטן השד.

הסיבה שמחלת הסרטן כמעט אף פעם לא ממש נעלמת, היא בגלל אותם תאי סרטן שחומקים מתחת לרדאר ו"מתחבאים" באיזורים מסויימים בגוף, כמו מח העצם למשל, ונכנסים ל"תרדמת" לפרק זמן שנע בד"כ סביב 5 שנים, לאחר מכן, התא כמו ניעור לחיים וממשיך לממש את יכולותיו הסרטניות. כך יוצא שגם לאחר טיפולים כימותרפיים בהם נצפתה ירידה משמעותית ואף היעלמות מלאה של הגידול, יתכן והמחלה תתעורר שוב בהמשך.

1) Zuoren Yu et al., Cancer stem cells, March 2012, The International Journal of Biochemistry & Cell Biology 44 2144– 2151.

הכותב הינו מהנדס ביוטכנולוגיה שעסק בחקר סרטן